Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WordPress bir site nasıl kurulur?
#1
Wordpress ile ilgili bir önceki yazımda kısaca wordpressi tanıtmış ve ufak tefek ipuçlarından bahsetmiştim. Bu yazımda ise sizlere WordPress’in nasıl kurulacağını anlatacağım. Öncelikle kısaca WordPress’in ne olup ne olmadığını hatırlayalım:

Wordpress

WordPress, kişisel bir site kurmanızı, güncelleyebileceğiniz bir web log, blog yayınlayabilmenizi sağlayan bir yazılımdır. Temelde PHP, MySQL ve Apache üzerinden çalışan bu sistem, internette sesinizi duyurabilmenizi çok kolay bir şekilde sağlıyor. WordPress de Joomla, Drupal gibi bir içerik yönetim sistemidir ve bu sistemi kullanmaya başladığınızda, bunun ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.


WordPress ile bir site kurmak

WordPress bir site kurmak için, çok yaygın olan iki farklı yolu vardır. Birinci yöntemde, cPanel ile çok rahatlıkla otomatik bir sistem sayesinde kurabilirsiniz. Bu hizmeti hosting firmanızın sağlamış olması gerekmektedir. Hosting firmaları, bu hizmet için ek ücret isteyebilirler.

cPanel ile WordPress kurma

Çoğu hosting hizmetinin, size kullanacağınız bir panel verdiğinden bahsetmiştik. Bu çoğunlukla Plesk ya da cPaneldir. Bu sistem üzerinde bulunan fantastico hizmeti ile çok kolay bir şekilde WordPress kurabilirsiniz. Öncelikle, cPanele giriş yapın. Hosting firmaları, panele erişmeniz için farklı adresler sağlayabilirler. Bunu öğrenmek için hosting firmasının web sitesini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda, size gönderilen hosting servisi kurulum bilgilendirme e-mailinde bu adresler vardır. cPanelinize giriş yaptıktan sonra yazılımlar kısmından Fantastico hizmetini bulmanız gerekmektedir. Aramayı kullanarak da rahatça ulaşabilirsiniz.

Karşınıza gelen menüden, WordPress’i seçmelisiniz. Yeni kurulum, new installation dediğinizde, basit bir yönerge ile karşılaşacaksınız. WordPress’i kuracağınız klasörü, seçmelisiniz. Eğer herhangi bir alt klasöre kurmak istemiyorsanız, bunu boş bırakın. Örneğin, web sitenizde ek bir blog hizmeti vermek istiyorsunuz, bunun için, WordPress kurulumunu “/blog” şeklinde yapmanız ve blog klasörüne kurmanız gerekmektedir.

Admin bilgilerini girdikten sonra, sitenin temel bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Gördüğünüz gibi bütün bunları yapmak çok kolay. Sitenizin tanımını da yazdıktan sonra, kurulumu tamamla demelisiniz. WordPress kurulumunuz artık hazır.

FTP kullanarak WordPress kurma

Bu biraz daha karmaşık gibi görünse de, otomatik olarak cPanel üzerinden yapılacak işlemi, manüel yapabilmemizi sağlar. Her zaman, bu yöntemi, ne ile uğraştığınızı bilmeniz ve sistemin alt yapısını daha iyi tanımanız açısından tavsiye ederim.

Filezilla.org adresinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir FTP yazılımı ile dosyalarınızı hosting servisine gönderebilirsiniz. www, public_html gibi adlarla bulunan klasöre WordPress dosyalarınızı göndermelisiniz.

WordPress dosyaları, wordpress.org adresinden rahatlıkla indirilebilirsiniz. Anlattığımız şekilde, dosyaları bir klasöre açın ve ftp programı ile hosting hizmetine kopyalayın.

phpMyAdmin alanından, bir veritabanı ve bu veritabanı üzerinde yetkilere sahip olacak kullanıcıyı oluşturmanız gerekmektedir. Bunları tamamladıktan sonra, bizim örneğimiz için, www.burakveelif.com adresini ziyaret ediyoruz ve karşımıza kurulum ekranı geliyor. Neden? Çünkü FTP programı kullanarak dosyalarımızı bu adrese kopyalamıştık. Kurulum ekranında bilgileri girerek, WordPress kullanmaya başlayabilirsiniz.

Admin alanına /wp-admin, sisteme giriş paneline /wp-login.php alanından erişebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, WordPress’i çok kolay bir şekilde kurabilir, yayına başlayabilirsiniz. Açıklamamı istediğiniz bir konu var ise yorum bırakırsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca, belki ilerleyen günlerde resimli bir anlatım da hazırlayabilirim... Kimbilir?

Sağlıcakla kalın.

alıntıdır
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping